LaLuub! laboris: osmolaalsus… mida keemiat?

Üks vähetuntud keemiline parameeter veebaasil libestite puhul on osmolaalsus. Teen sind tuttavaks veebaasil libestite keemilise hingeelu järgmise tahuga ja selgitan lühidalt, miks libesti osmolaalsus on niiiiii tähtis tervisliku seksuaalelu seisukohast.

Mida tähendab osmolaalsus?

Kas mäletad gümnaasiumi keemiast osmoosi mõistet? 

via GIPHY

Kuna meie rakkudel on poolläbilaskev membraan, siis osakesed tahavad mõlemal pool membraani saavutada samasugust kontsentratsiooni. See tähendab, et kui ühel pool on rohkem lahustunud osakesi ehk kõrgem osakeste kontsentratsioon, siis sinnapoole tahavad liikuda ka vee (lahusti) molekulid. Vesi seetõttu, et meie keha koosneb umbes 70% veest ja vesi on kõige levinum lahusti.

Osmolaalsus näitab lihtsalt osmootselt aktiivsete osakeste molaalset kontsentratsiooni ühes kilogrammis vees (Osm/kg).

Kui see kõik panna libestite arenduse konteksti, siis tekib üsna lihtne eesmärk: arendada libesti, mille osmolaalsus on sarnane tupesekreedi osmolaalsusele.

via GIPHY

Mida libesti osmolaalsus täpsemalt mõjutada võib?

Veebaasil libesti osmolaalsusest võib sõltuda, kuidas libesti mõjutab tupe tervist. On välja selgitatud, et liiga kõrge osmolaalsusega (hüperosmolaalsed) libestid võivad kahjustada limaskesta rakke.(1) See tähendab, et võib tekkida limaskesta epiteeli kahjustus, mis omakorda võib viia erinevate probleemideni:

  • Võib suureneda infektsiooni risk. See tähendab, et väheneb limaskesta rakkude vastupanuvõime erinevate bakterite, seente või viirusinfektsioonide vastu võitlemisel. Näiteks võib suureneda oht nakatuda HIV-sse või teistesse seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse.

  • Võib tekkida ‘’ebamugavustunne’’. Suuresti taandub see tegelikult jällegi bakterite ja seente vohamisele. Näiteks võib kergemini ja korduvalt tekkida tupeseene Candida albicans vohamine. Bakterite ja seente teemal saad veidi lugeda eelmisest pH-postitusest.

Teadlased on välja selgitanud, et vaginaalse sekreedi normaalne osmolaalsus on vahemikus 260-290 mOsm/kg. Võrdluseks, sperma osmolaalsus on vahemikus 250-380 mOsm/kg. Seetõttu on Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) vaginaalsete libestite arendamise soovituslikes juhendites kirja pannud, et veebaasil intiimlibestite osmolaalsus ideaalis ei tohiks ületada 380 mOsm/kg.(2)

Osmolaalsuse olulisust mukoosarakkude heaolule arvestades on üllatav, kui levinud on hüperosmolaalsed (>1200 mOsm/kg) libestid. Begay et al. uuringust tuleb välja, et pigem on keeruline leida iso-osmolaalset ehk kehasõbraliku osmolaalsusega libestit, kuna enamus libesteid kipuvad olema oluliselt kõrgema osmolaalsusega kui WHO soovitab.(3)

Mida sina saad teha libesti valikul?

Kuigi veebaasil libesti osmolaalsus on kõigest üks tähelepanupunkt libesti valikul, siis teadliku inimesena saad endale valida libesti, mille osmolaalsus on sobilik Sinu kehale. Seega tuleb üles leida brändid, kes oma tooteid ‘’osmolaalsuse teadlikkusega’’ arendavad ning seda välja ütlevad. Sinu õnneks olen kõik Lust! libestid arendanud iso-osmolaalseteks. Kõigi Lust! veebaasil libestite osmolaalsused jäävad vahemikku 300-310 mOsm/kg, mis võiks minimaalselt häirida limaskesta.

via GIPHY

Viited:
1) Adriaens, Els PhD; Remon, Jean Paul Professor. Mucosal Irritation Potential of Personal Lubricants Relates to Product Osmolality as Detected by the Slug Mucosal Irritation Assay. Sexually Transmitted Diseases 35(5):p 512-516, May 2008. | DOI: 10.1097/OLQ.0b013e3181644669
2) WHO, FHI, UNFPA (2012) Use and procurement of additional lubricants for male and female condoms: WHO/UNFPA/FHI. WHO reference number: WHO/RHR/12.33.
3) Begay O, Jean-Pierre N, Abraham CJ, et al. Identification of personal lubricants that can cause rectal epithelial cell damage and enhance HIV type 1 replication in vitro. AIDS Res Hum Retroviruses. 2011;27(9):1019-1024. doi:10.1089/AID.2010.0252

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kondoom ja libesti - parimad sõbrad?

Järgmine

Jaga seda artiklit